BLOG

Blog Yazıları

Zeka Gücü TEVİTÖL’de!
29 Haziran 2017
maker eğitimi
tevitöl
turkcell zeka gücü

Turkcell Zeka Gücü’nün bu yılki duraklarından biri, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’ydi. Bu yazımda, Artistanbul olarak bu okulda eğitim teknolojileri, robotik ve kodlama alanlarında verdiğimiz eğitimlerden bahsedeceğim. 1993 yılında kurulan İnanç Lisesi, TEV bünyesine katıldığı 2002 yılında Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adını almış. Türkiye’de özel yetenekli ve üstün zekâlı gençlerin gidebileceği ilk lise olan TEVİTÖL, Gebze’de denize kadar uzanan ormanlık bir arazi üzerinde kurulu. Okul, klasik Anadolu Lisesi müfredatının yanı sıra, uluslararası bakalorya programı, sanatın ve bilimin farklı alanlarında özel yetenek geliştirme programları uyguluyor.

Neden Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı?

Okul bünyesinde kurulmuş robotik kulübü olan IMC (İnanç Mechatronics Club), sadece Türkiye’de değil, uluslararası yarışmalarda kazandığı sayısız ödül ve başarıyla Turkcell’in ilgisini çekmeyi başarmıştı. Bu öğrencilerin kazandığı sayısız başarıyı Turkcell Zeka Gücü Projesi ile daha üst seviyelere taşımak, proje odaklı çalışmaları için ihtiyaç duyacakları fiziksel koşulları sağlamak amacıyla Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı  açıldı.

İlk ziyaretimizle birlikte fazlasıyla büyülendiğim okulda, A’dan Z’ye tüm kadronun fazlasıyla profesyonel olması dikkatimizi çekmişti. Kurulmakta olan Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarı’nın yapımının aşama aşama içinde olmak, inşaat süresince öğrencilerin meraklı soruları ve heyecanına da tanık olmamızı sağladı.

Mimari süreçler dışındaki hemen hemen her noktası Artistanbul tarafından çözülen bu laboratuvarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği A’dan Z’ye tüm alet-edevatlar analiz edilerek temin edildi. TEVİTÖL’de bulunan Turkcell Zeka Gücü Teknoloji Laboratuvarı’nı BİLSEM’lere kurulan diğer sınıflardan ayıran en önemli fark, alınacak donanım ve malzemelere öğrencilerle birlikte karar vermemiz oldu diyebilirim.

Öğretmenler İçin: Eğitimde Teknoloji Kullanımı

TEVİTÖL’de bulunan öğrencilerin teknolojiye olan merakı ve kullanım alışkanlıklarından öğretmenlerin de derslerde desteklenmesini sağlamak, öğrencileri birer “Sorumlu Dijital Vatandaş” haline getirmeyi amaçlayarak, TEVİTÖL’de öncelikli olarak “Eğitimde Teknoloji Kullanımı” hakkında 8 hafta süren eğitmen eğitimi düzenledik. Eğitmen eğitiminde aşağıdaki konulara uygulamalı olarak yoğunluk gösterildi:

  • Öğretim Yönetim Sistemleri (LMS – ÖYS)
  • Taşınabilir Aygıt Yönetimi (MDM)
  • Dijital Vatandaşlık
  • Yeni Nesil Öğretmen
  • Öğretimde Yeni Yaklaşımlar
  • Eğitimde Kullanılan Teknolojik Araçlar (Web 2.0)

Öğrenciler için: Maker Eğitimi

TEVİTÖL öğrencilerine 8 hafta boyunca, toplamda 32 saatlik temel Maker Eğitimi düzenledik. Bolca uygulamalı içeriğe yer verdiğimiz bu eğitim süresince öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştık. Öğrencilerin Maker Hareketi‘ni daha iyi tanımalarını ve üretmek istedikleri projelerinde gerekli olan becerileri kazandırmayı hedefledik.

Birbirinden güzel projelerin üretildiği bu eğitimde, öğrenciler ile şu konularda çalıştık.

  • Arduino ile Elektronik Programlama
  • Tinkercad ile 3B Model Tasarlama
  • 3 Boyutlu Model Bastırma
  • App Inventor ile Blok Tabanlı Mobil Programlama

Tüm öğrenci ve öğretmenlere verdiğimiz bu eğitimlerle birlikte, onlara yeni vizyonlar kattığımızı düşünüyorum. Gelecek sene IMC takımında yer almak isteyen birçok öğrenci şu anda çalışmalara başladı bile! Yaz dönemi boyunca robotik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler bir yana, devamlı iletişim halinde kalabilmek çok güzel bir duygu. Artistanbul olarak TEVİTÖL’deki görevimizde güzel bir başlangıç yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Fotoğraflarla sizleri başbaşa bırakıyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileklerimle :).

Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016