Turkcell Zeka Gücü Kütahya’da!

Turkcell Zeka Gücü Kütahya’da!
19 Temmuz 2016
Blog Image

Zeka Gücü Projesi’nde bu kez Kütahya’daydık. 25-28 Nisan tarihleri arasında Halil Keskin ile Kütahya’daki zeka küplerimizden elde ettiğimiz deneyimlerimizden bahsedeceğim.

Havaalanı ile Kütahya şehir merkezi arasının yaklaşık 10 dakika olduğu bu şehirde bulunmaktan öncelikle çok keyif aldığımızı söylemek isterim. Çinisi ve porselenleri ile ünlü bu şehirde hava durumunun an be an değişeceğini daha oraya vardığımız anda anlamıştık. Sabah güneşle karşılayan Kütahya yerini doluya, dolu yerini güneşe ve akşamından yağmura bırakarak bizleri şaşırtmayı başardı diyebilirim.

Tarihin tam ortasına kurulmuş olan Kütahya Gazi Kemal Bilim ve Sanat Merkezi’nde hocalarımız ve yöneticilerimiz birbirinden harika insanlardı ve Zeka Gücü projesinin biran önce başlaması için oldukça isteklilerdi. Okulun henüz içerisine girmeden okulda birden çok bilim ve sanat projesinin geliştirildiği daha duvarlarında bulunan afişlerden kendisini belli ediyordu. Hocalarımız ile gerçekleştirdiğimiz güzel bir sohbet sırasında Kütahya BİLSEM’de bir gözlem evinin de bulunduğunun bilgisini aldım. Bilim adına çok güzel işler başarmışlardı!

Birbirinden Meraklı Gözler, Adeta Zeka Küpleri

Zeka Gücü eğitimlerinde öğrencilerimize kendi mobil programlarını oluşturmayı, robotik çalışmalarını yapmayı ve 3 boyutlu tasarım konusunda birçok bilgiyi aktarmayı hedefleyerek gittik. Birbirinden meraklı gözlerden daha sınıfa ilk girdiğimizden itibaren soru yağmuru başlamıştı. Öğrencilerimizle birlikte öğretmenlerimizin de (felsefe ve müzik hocası da bu işin içinde!) bu eğitime eşlik etmesi bizleri aşırı mutlu etmişti ve zeka küplerimiz öğrenmeye hazırdı.

Blog Image

İlk gün kendi mobil uygulamamızı nasıl yaratacağımız konusunda eğitim alan zeka küplerimiz öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz daha sonrasından birbirinden farklı uygulamalarını tasarlamak için seferber olmuşlardı. Turkcell T60’lar ile geliştirmiş oldukları uygulamaları deneme fırsatını buldular ve öğrenmedikleri nesneleri de kullanmayı ihmal etmediler. Gün sonunda herkesin geliştirmiş olduğu yaklaşık 9 örnek uygulama ve 2 uygulama vardı.

Gün sonunda çok mutlu ayrıldık!

Blog Image

Yarışma Tadında, İlk Günkü Heyecanla: Robotik Eğitimi

İkinci güne Temel Elektronik bilgisi ile giriş yaptığımız eğitimimize Arduino ile devam ettirdik. Açıkçası eğitmen olarak vermiş olduğum bilgi konusunda öğrencileri baya zorladım diyebilirim. Yarışma tadında araştırmaların yapıldığı ve bilgi aktarımın yapıldığı harika bir ortam oluşturulmuştu. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadılar, proje üstüne proje geliştirdiler ve bu kadar sensörün kullanımını nasıl öğrendikleri konusunda bazı öğrencilerimiz şaşırmadı değil. (Artık ben şaşırmıyorum)

İlk gün almış oldukları Appinventor bilgisindeki deneyimlerini ikinci günde öğrendikleri Arduino bilgisini birleştirdiler. Nesnelerin interneti alanına ilk temas bu anda gerçekleşmişti.

Hayal Gücü Aşkına! 3 Boyutlu Tasarım Eğitimi

Blog Image Kendi 3 boyutlu anahtarlıklarını tasarlarken öğrendikleri keyifli bir ortamda buldular kendilerini. Hayal güçlerini konuşturdular. Öğretmenler adeta öğrencilerle yarışmışlardı. 3 Boyutlu yazıcılarında nasıl baskı alacaklarına dair bilgilerini de edindikten sonra baskı sırasını öğrenciler aralarında çoktan oluşturmuşlardı. Kendi zeka Gücü tasarımlarımızı oluşturduk, en iyisini seçtik ve baskısını 3B yazıcıdan aldık.

Zeka Gücü ekibi olarak keyifli geçirmiş olduğumuz 3 günlük eğitimin ardından hocalarımız bizleri Kütahya’nın ilk kurulduğu ve yapısı günümüze kadar hiç bozulmamış olan canlılığını her daim koruyan Eski Kütahya yerleşim yerine götürdüler. Eski evlerin ve konakların güzelliği, gözümüzden kaçmadı.

Üniversitesinden dolayı genç bir nüfusla dolan öğrenci kenti Kütahya’dan ayrılıyoruz.

Bir sonraki Zeka Gücü durağımız Şanlıurfa! Bizi takip etmeye devam edin…

Oğuzhan KAYAR
Appinventor
Arduino
Maker
Maker Hareketi
Robotik
Turkcell
Zeka Gücü
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016