BLOG

Blog Yazıları

Öğretmenim Haftaya Devam Edeceğiz, Değil Mi?
Oğuzhan Kayar
24 Mart 2017

Turkcell Zeka Gücü projesi kapsamında düzenlediğimiz yüz yüze eğitimlerin ilkini Eskişehir’de 15-16 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirdik. Bu yazımda Eskişehir’deki deneyimlerimden bahsedeceğim.

Turkcell Zeka Gücü Projesi, Turkcell ve MEB ortaklığında gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje kapsamında 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde 7 bölgede, toplamda 7 ildeki BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) okuluna kurulan Turkcell Zeka Gücü Laboratuvarı ile BİLSEM öğrencilerine Maker ve Kodlama eğitimleri verilmiş ve üretime dayalı birçok proje üretildi.

2016-2017 eğitim öğretim döneminde ise ilk aşamada bulunan eğitimler devam etmekle beraber, BİLSEM öğrencilerinin kodlama ve maker alanında kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Maker ve Kodlama Kiti üretildi ve Turkcell tarafından 96 BİLSEM okulunda bulunan 20 bin öğrenciye dağıtıldı. Bu kitlerin eğitim ayağını Artistanbul olarak bizler gerçekleştirdik. Proje ile ilgili önceki yazılarımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Maker ve Kodlama Kiti’nin dağıtımını tamamladık ve çevrimiçi eğitim içeriğimizi hazırladık. Maker ve Kodlama Kiti çevrimiçi eğitim içeriğine zekakupulms.turkcell.com.tr adresinden ulaşabileceğiniz gibi, proje web sitesine zekakupu.turkcell.com.tr adresinden erişebilirsiniz. Çevrimiçi eğitim portalında bol uygulamalı ve etkileşimli kılmak için uzun bir süre üzerinde çalıştığımızı söyleyebilirim. Öğrencilerin Maker ve Kodlama Kiti ile yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını ve proje üretmelerini sağlamak esas hedeflerimiz arasındaydı.

Neden Eskişehir BİLSEM?

Düzenlediğimiz LMS sistemini kontrol ederken birbirinden harika projeler gelmeye devam ediyordu. Eskişehir BİLSEM’den gelen proje fotoğrafları diğerlerinden farklı olarak LEGO parçalarını da içeren, harika projelerdi. Bizler de yapılan çalışmaları ve proje sahibi öğrencileri daha yakından görebilmek için Eskişehir BİLSEM’de 15-16 Mart tarihlerinde iki günlük bir ek eğitim programı düzenledik.

Eskişehir BİLSEM’de İlk Gün

Öğrencilerle ilk karşılaşmamızdan daha sıcak ve candan bir öğrenci grubunun içerisinde yer aldığımızı anlamıştık. Turkcell Zeka Gücü projesinden bahsederek eğitimimize başladık. Maker ve Kodlama Kiti içerisinde bulunan bileşenlerden ve bu bileşenlerle temel elektronik devreleri nasıl kuracakları konusunda uygulamalı anlatımlarda bulunduk. Artık kendi kitlerinde bulunan bileşenleri tanıyan çocuklar aynı zamanda temel elektronik elemanlarını oluşturmaya başlamışlardı. Üstün yetenekli çocuklarla çalışmak bir harika!

Bu zamana kadar hiçbir kodlama yapmaksızın sadece kitte bulunan bileşenleri birleştirerek projelerini oluşturmuşlardı. TBlok mobil uygulaması ile Kit’te bulunan Makey Oz+’a bağlantı kurarak kendi elektronik devrelerini nasıl hayata geçirecekleri konusunda bilgi edindiler. Kodlama aşamasında çocukların yüzlerinde oluşan mutluluğu görmek, gerçekten de bu projenin doğru hedef kitleye ve amaca hizmet ettiğini göstermişti

Eskişehir BİLSEM’de İkinci ve Son Gün

Eğitimin iki günlük bir eğitim olmasını bilmelerine rağmen pek çok öğrencinin “Öğretmenim haftaya devam edeceğiz değil mi?” sorularına çaresizce “Bugün ne yazık ki son gün ama siz güzel projeler tasarlarsanız neden bir daha gelmeyeyim ki?” diye cevap vermem de öğrencileri rahatlatmaya yetmemişti. İçlerindeki öğrenme duygusu Turkcell Zeka Gücü Projesi’ndeki bu kitlerle hayat bulmuştu ve öğrenmek istedikleri daha birçok konu vardı.

İkinci ve son günümüzde, Maker ve Kodlama Kiti’nin yanında Gelişmiş Maker ve Kodlama Kiti ve içerisinde bulunan bileşenleri de tanıttıktan sonra harika projeler çıkartmalarını bekliyorduk. Hiç kodlama bilmeyen öğrencilerin kodlamaya bu kadar meraklı ve hevesli oluşu bizleri gerçekten de şaşırtmıştı. Çevrimiçi eğitim sisteminde gördüğümüz birçok projeyi çocuklar yerlere serilmiş gözümüzün önünde gerçekleştirirken bizler de hayranlıkla onları izliyorduk.

Eskişehir’de geçirdiğimiz keyifli bir eğitimin ardından bir sonraki eğitimlerimizi dört gözle bekler olduk. Bir sonraki durağımız Bayburt BİLSEM! Gelişmeleri Deniz hocamız memleketi Bayburt’tan yazacağı blog yazısıyla anlatıyor olacak.

Etkinliğe dair fotoğraflar ile sizleri baş başa bırakıyorum.

tblok
zeka gücü
maker ve kodlama
makey
turkcell
zeka gücü
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016