BLOG

Blog Yazıları

Öğretmenim, Bu LED 5V’ta Patlar Mı?
Deniz ERKUL
09 Ağustos 2016

Yeniden merhaba! Zeka Gücü eğitimleri pilot serimizin 7. durağı olan İstanbul’dayız bu kez.

Bahçelievler İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi’nde, 10-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen bu eğitime Oğuzhan Kayar ile birlikte katıldık. Bir gün öncesinden gidip, Zeka Gücü Maker Laboratuvarı‘nı kurduk ve ertesi güne hazırlandık.

Salı günü Maker Laboratuvarı’mızı gören öğrencilerimiz, heyecanla ne gibi uygulamalar yapacağımız konusunda sorular soruyorlardı. Öğrenciler yine yetenekli ve IQ seviyesi yüksek bir gruptu. Öyle ki, bazı öğrenciler bu eğitimi almadan önce kendi evlerinde malzemeleri temin ederek projeler yapıp, sınıfa getirmişlerdi! Bunlar arasında IQ’su 134 olan ve yanlışlıkla 8. sınıf dersinin sınavına girip birinci çıkan ama aslında 4. sınıf öğrencisi olan Ömer adlı çok özel bir öğrencimiz de vardı! Arduino ile yaptığı uzaktan kumandalı arabasıyla gelmişti derse. Biz bir uygulama yaparken o çoktan bitirmiş, üzerine eklemeler yapmış ve başka bir uygulamaya geçmiş oluyordu. Zaman zaman da dersten önce hiç denemeyen bazı arkadaşlarına yardımcı oluyordu. Bu da çocukların paylaşımcı ve sosyal olduklarının bir önizlemesiydi sadece.

Bomec firmasının yeni ürünü olan TinyLab üzerinde uygulamalar yaptık. TinyLab üzerinde LCD ekran, potansiyometre, LED, buzzer, düğme (buton), LM35 (ısı sensörü) gibi temel Arduino bileşenlerinin bir arada bulunduğu müthiş bir bir prototipleme seti. Birçok projeyi geliştirme olanağı sunan bu bütünleşik set ile öğrenciler kendi elektronik projelerini çok daha kolay ve pratik bir şekilde oluşturabiliyor.

Öğrencilerimizin mizahi yönleri de hayli gelişmişti bu arada. “Öğretmenim, bu LED 5V’ta patlar mı?” (Tabii ki cevabı beklemeden uygulamaya geçildi ve patladı:))

Arduino, sensör ve bileşenleri kullanarak devre yapmaya hayli ilgi duyan öğrencilerimiz, App Inventor uygulamalarına da yine bir o kadar ilgiliydiler. Söyledikleri cümleyi farklı bir dile çeviren ve onu telaffuz eden bir sesli çeviri programı yapabilmiş olmak onlar için büyük bir keyif ve eğlence ortamı oluşturmuştu. Öğrenciler yaptıkları mobil uygulamaların çalışan hallerini gördükçe daha da mutlu oluyorlar ve üzerine yeni işlevler ekleyerek kendi mobil yazılımlarının gelişmiş sürümlerini yapıyorlardı.

Özgür Yazılım konusunda bilgilerini aktarmak üzere sevgili Ali Işıngör de bize katıldı.

Son konumuz olan üç boyutlu tasarıma geldiğimizde öğrenciler bu defa yaratıcılıklarını konuşturarak güzel tasarımlar ortaya çıkardılar. Baskılarını alabilmek için kendi aralarında hemen sıralama yapmışlardı bile

Bu güzel eğitimin sonunda herkesin farklı konularda deneyim edinmiş, neşeli ve “başarabilirim” duygusu artmış bir şekilde ayrılması, bizi mutlu eden en önemli noktalardı. Eğitimden sonra da bizimle iletişimde kalıp, tüm sorularına cevap bulabilmeleri ve yardıma ihtiyaç duydukları durumlarda bize ulaşabilmeleri için iletişim bilgilerimizi de verdikten sonra okuldan ayrıldık.

Eğitim sürecinde bizden yardımlarını esirgemeyen tüm İTO BİLSEM hocalarına da ayrıca teşekkürler.

3D Printer
3D tasarım
app inventor
arduino
bilsem
tinylab
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016