BLOG

Blog Yazıları

35,5 Karşıyaka’nın Minik Zeka Küpleri
18 Aralık 2017

Sevgili patronum Ali Işıngör’ün tabiriyle “Anadolu’yu Pacman gibi yiye yiye geldiğimiz”, anlatacak bir sürü hikâye biriktirdiğimiz ve bunları paylaştığımız bir blog yazısıyla daha sizlerle beraberim.

Bir önceki eğitimimizi efeler şehri Aydın‘ın minik zeka küpleriyle gerçekleştirmiştik. Sıradaki eğitim durağımız ise İzmir Karşıyaka’daki Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) oldu. Buradaki minik zeka küpleriyle dolu dolu 5 gün geçirdik.

Aydın’daki eğitimimi tamamladıktan sonra 17 Kasım Cuma günü Karşıyaka Aydoğan Yağcı BİLSEM’in kurulumunu yapmak üzere İzmir’e geldim. Sabah beni okul müdürü Esra Hanım otelimden alarak kurulumu yapmak üzere Aydoğan Yağcı BİLSEM’e geçtik. Kurulumu yapmadan önce Esra Hanım ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Aydoğan Yağcı BİLSEM, yeni faaliyete geçmiş kurumlardan birisi. Esra Hanım, yeni olan kurumun bir süre işleri tek başına yürütmeye çalışsa da yeni gelen müdür yardımcısı sayesinde yükü biraz hafiflemiş. Öğretmen kadrosu da bir o kadar cana yakın ve aile gibi oldukları için bu süreç onun için hem yorucu hem de keyifli geçmiş. Esra Hanım ile sohbetimizden sonra hiç vakit kaybetmeden kuruluma başladım. Kurulum esnasında okulun bilişim teknolojileri öğretmenleri Emre Bey ve Selcan Hanım ziyaretime geldi. Selcan Hanım okulun daimi öğretmeni olarak çalışırken Emre Bey hafta sonları kurumda oluyormuş. Her ikisiyle de kısa bir sohbet gerçekleştirdikten sonra onların da desteğiyle kurulumu tamamladık. Artık minik zeka küpleriyle ilk dersimize başlamaya hazırdık.

Eğitimlerin birinci günü

Sınıfa geldiğimde beni birbirinden zeki ve eğlenceli 12 minik öğrenci karşıladı. Öğrencilerin hepsi çok heyecanlıydı ve eğitime başlamak için can atıyordu :). Biz de hiç vakit kaybetmeden ilk dersimize başladık. İlk olarak birbirimizi tanıyarak derse başladık. Öğrencilere Zeka Gücü Projesi’nden ve beş gün boyunca yapacağımız çalışmalardan bahsettim. Öğrencilerle birlikte Maker Olmak ve Özgür Yazılım konuları üzerinde tartıştık. Turkcell Zeka Gücü LMS‘teki üniteleri ve Tanışalım bölümünü inceledik. Daha sonra hep birlikte Arduino’ya giriş yaptık.

Arduino hakkında bazı öğrencilerimin sözel olarak bilgisi olsa da birçoğu ilk defa tanıyordu. Arduino IDE programının arayüzünü inceledikten sonra sırasıyla her sensörü tanıdık ve örnek projeler üzerinde çalıştık. Dersin sonuna doğru Arduino ile çalışmak öğrencileri biraz yorsa da hep birlikte eğlenceli bir gün geçirdik :).

Eğitimin ikinci günü

Eğitimimizin ikinci gününde öğrencilerle mobil programlamaya giriş yaparak dersimize başladık. Öğrencilerle birlikte ilk olarak App Inventor programının arayüzünü inceledik. Daha sonra sırayla örnek projeler üzerinde çalıştık. Yapmış olduğumuz çalışmaları Turkcell T60 test telefonuyla ve App Inventor programının AiStarter uygulamasıyla test ettik. Öğrencilere uygulamalarını geliştirmeleri için kısa bir süre verdim. Bu süre sonunda öğrencilerden birbirinden ilginç ve güzel birçok proje çıktı. İkinci eğitim günümüzü bu şekilde tamamladık.

Eğitimin üçüncü günü

Eğitimimizin ilk iki gününde öğrencilerle birlikte Arduino ve App Inventor üzerinde çalışmalar yaptık. Hep birlikte devre kurma, kodlama ve mobil programlama üzerine çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Eğitimin üçüncü gününde programlamadan ziyade hayal gücümüzü kullanarak 3 boyutlu tasarımlar üzerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğrencilerle birlikte ilk olarak Tinkercad programının arayüzünü inceledik. Öğrencilerin çoğu daha önceden Tinkercad programını bildiği için sözel olarak gitmekten ziyade uygulamalar üzerinde yoğunlaştık. Öğle arasına kadar öğrenciler üç boyutlu tasarımları üzerinde çalışmalarını hazırladılar.

Öğleden sonra ise hep birlikte Cura programına giriş yaptık. Baskı almadan önceki hazırlık aşamalarını inceledik. Daha sonra hep birlikte 3 boyutlu yazıcımızı inceledik. Baskı alma, filament değişimi ve yazıcının kalibrasyonu gibi işlemleri öğrendik. Öğrenciler, 3 boyutlu yazıcıyı gördükten sonra çok heyecanladı :). Hep birlikte örnek bir baskı aldık. Eğitimimizin üçüncü gününde ben ne kadar yorulmuş olsam da onların enerjisi hiç bitmiyordu :). Dersin sonuna müzik eşliğinde 3 boyutlu tasarımlarımıza devam ettik. Proje günüyle ilgili fikirlerimiz üzerinde tartıştık. Eğitimlerimizin üçüncü gününü de böylece tamamlamış olduk.

Proje günü

Üç gün boyunca yoğun ama bir o kadar da eğlenceli geçen eğitimlerin ardından hayal gücümüzü ve öğrendiğimiz bilgileri kullanarak proje üretme zamanımız gelmişti. Sabah sınıfa girdiğimde öğrencilerin hepsi proje gününe hazırdı :). Hatta bazı öğrencilerim Arduino ve 3 boyutlu tasarımla ilgili kitaplarını bile getirmişti. Hiç vakit kaybetmeden projelerimizi geliştirmeye başladık. Öğrenciler kendi ilgi alanları ve yeteneklerine göre projelerini geliştirdi. Ağırlıklı olarak Arduino üzerinde projeler çıkarken bazı öğrencilerim Tinkercad ve App Inventor programı üzerinden çalışmayı tercih etti. Gün boyunca sınıf içerisinde müzik eşliğinde hem eğlenip hem de birbirinden değişik projeler çıkardığımız bir gün oldu :).

Sıra geldi teşekkür kısmına :). Eğitim süresi boyunca beni yalnız bırakmayan, “Senin yaşın kadar benim tecrübem var!” cümlesinin hakkını veren, misafirperverliğiyle, cana yakınlığıyla dünya tatlısı sevgili okul müdürü Esra Yazgan’a, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen, beni bir an olsun yalnız bırakmayan bilişim teknolojileri öğretmeni sevgili arkadaşım Selcan’a teşekkürlerimi bir borç bilirim. Sizin gibi iki güzel insanla tanıştığım için çok ama çok mutlu oldum :).

Bir başka blog yazımda görüşmek üzere…

Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016