Erzincan’dan Dünya’ya Hitap Eden Projeler Var!

Erzincan’dan Dünya’ya Hitap Eden Projeler Var!
20 Haziran 2016
Blog Image

Turkcell Zeka Gücü projesi kapsamında Ordu’daki eğitimimizin hemen ardından, 21-25 Mart ve 4-9 Nisan 2016 tarihleri arasında, Erzincan’da özel seçilmiş 11 BİLSEM’li öğrenciye Maker eğitimi verdik.

Onlar birer Maker olmaya giriş yapmakla kalmadı, oluşturdukları projelerle fark yaratabilecek ilk ürünlerini de çıkarttılar.

Eğitim temel hatlarıyla çocuklara AppInventor ile mobil uygulama yazmayı gösteriyor, sonrasında temel elektrik devreleri kurmayı ve Arduino ile proje geliştirmeyi öğretiyor, son olarak Tinkercad ile 3B tasarım yapma ve bunları yazıcı üzerinden almak olarak gerçekleşiyor. Bu eğitimin sonunda çocukların neler hayal edip yapmaya başladıklarına inanamayacaksınız.

Proje 1: Akıllı Beşik Sistemi

Blog Image Öğrencimizin biri, evde küçük kardeşi uyandığında anne ve babasına haber verip, onlar ulaşıncaya kadar da beşiğini otomatik sallayıp, annesinin sesini dinletmeyi hayal etti.

Projenin prototipini yaparken ses sensörü, düğme, bluetooth, buzzer, speaker, LED lambalar ve motorlar kullanıldı.

Geliştirdiği mobil uygulama ile hazırladığı akıllı beşik düzeneği arasında iletişim sağlayıp ebeveynlerin başka odadalarsa gürültü yapmadan haberdar olması sağlandı. Çocuğun sesi algılandığında anne veya baba gelene kadar bebeğe ilgisini çekmesi için LED ışıklar yakıldı, annesinin sesi dinletildi, beşiği sallandı. Eğer çocuk halen ağlıyorsa anneye babaya acil mesajı verildi.

Proje bebekli ailelerin hayatlarını kolaylaştıracağa benziyor. Ar&Ge süreci tamamlandığında bence taliplisi çok olacaktır.Proje 2: Bahçe Bakıcı

Sürekli bahçe sulamak hem zahmetli hem verimsiz. Öğrencimiz bu problemini çözmek için nem ve ısı sensörünü kullanarak bahçesini akıllı hale getirdi.

Proje 3: Çamaşırlık Koruyucu

Öğrencimiz her yağmur yağdığında, rüzgâr hızlandığında balkona koşup çamaşırları toplamaktan yorulmuş. Akıllı bir sistem yaratarak hem çamaşırları koruyor hem de çamaşırların kurumasını beklemiyor.

Proje aslında çok basit. Çamaşırlığın üstüne birkaç sensör koymakla başlıyor. Çamaşırlığın etrafındaki nemi ölçüyor, sıcaklık ve rüzgâr durumunu tespit ediyor. Uygun görülmeyen bir durum olduğunda balkona yerleştirilen motorlara sinyal gönderilerek, çamaşırlığın etrafını kapalı hale getiriyor. Bu sayede hem çamaşırlara bir şey olmuyor hem de evde bir panik havası esmiyor

Daha uzun uzadıya anlatılacak çok proje var, akıllı haşere yakalama sistemi, yürüyen robot, evin dışındaki ulaşılmayan yerler için bir robot el gibi.

Erzincan’dan çıkan hayatlarımıza katkı sağlayacak bu projeler sadece başlangıç, her gün daha da iyilerini yapacakları gözlerindeki parıltıdan belli. Yazımı onların hazırladıkları manifesto ile bitiriyorum:


“Zekâmızı, yeteneğimizi dünyayı daha iyi bir yer yapmak, ülkemizi, şehrimizde fark yaratmak için geliştireceğimiz projelerde kullanacağız. ”

  • Yaptığımız ürünleri herkese ulaştırmaya çalışacağız, ürünlerimizi dünyaya tanıtacağız.
  • Sadece kendimizin değil, herkesin problemlerini çözmeye çalışacağız.
  • Gelecek nesillere örnek olacağız.
  • Projelerimizde üniversiteler, yerel kuruluşlar, öğretmenlerimiz ve çözümün parçası olacak herkesle işbirliği yapacağız.
  • Dijital neslin öncüsüyüz, projeler üreteceğiz.
  • Ürettiğimiz projeler hayatı kolaylaştıracak.
  • BİLSEM’leri fikir fabrikası haline getireceğiz.
  • Şehrimize ülkemize dünyaya ürettiğimiz projelerle katkı sağlayacağız.
  • Her zaman en iyisini yapmaya çalışacağız.
Halil KESKİN
Appinventor
Arduino
Tinkercad
Diğer Yazılar
Article Photo
Turkcell Zeka
Gücü Projesi
BLOG - 1
Yrd. Doç.Dr.
Adile Gülşah Saranlı,
TED Üniversitesi,
Eğitim Fakültesi
13 Mart 2017
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi İş Başında!
Oğuzhan KAYAR
30 Mayıs 2016
Article Photo
Erzincan’dan Dünya’ya
Projeler Var!
Halil KESKİN
20 Haziran 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Ankara'da
Deniz ERKUL
25 Haziran 2016
Article Photo
Adana BİLSEM'de
Zeka Gücü
Deniz ERKUL
11 Temmuz 2016
Article Photo
Turkcell Zeka Gücü
Ekibi Kütahya'da
Oğuzhan KAYAR
19 Temmuz 2016